Acasă » ANUNŢURI » Masă rotundă pe tema îmbunătățirii colectării separate a deșeurilor

Masă rotundă pe tema îmbunătățirii colectării separate a deșeurilor

Asociația ECOTECA a organizat o masă rotundă pe tema îmbunătățirii colectării separate a deșeurilor, eveniment găzduit de Primăria municipiului Bistrița, în data de 14 iunie 2024. Evenimentul a reunit reprezentanți ai municipalității, operatorilor de salubrizare, Poliției Locale, Gărzii de Mediu, Agenției Județene de Protecția Mediului, instituțiilor publice generatoare de deșeuri și colectorilor. Scopul a fost acela de a discuta provocările actuale, noutățile legislative și cadrul legal pentru a crește cantitățile de deșeuri reciclabile colectate separat si a eficientiza procesul. Sistemul de Returnare-Garanție a fost subiectul principal al acestui eveniment.