Lansare Proiect FEEL “ Orașe frugale prin eficiență energetică și comunități low-tech”

Municipiul Bistriţa anunţă lansarea Proiectului FEEL – “Frugal cities through Energy Efficiency and Low-tech communities”, finanţat prin Programul european Interreg Europe, implementat de Agenţia Locală pentru Climă și Energie din Bretania de Sud (Franţa) – lider de proiect, Municipiul Bistriţa, Cork (Irlanda), Frederikshavan (Danemarca), regiunea Liguria (Italia), Fundaţia pentru Climă și Energie din Valencia (Spania), Agentia pentru Energie Mazovia (Polonia), Agenţia pentru Energie din Suedia de Nord (Suedia) și Energy Cities (Franţa) cu rol de partener consultativ.
Proiectul FEEL urmărește dezvoltarea și testarea “abordării orașului frugal” în ceea ce privește eficienţa energetică. Un oraș frugal” pune în aplicare suficienţa și tehnologiile low-tech, prin optimizarea utilizării resurselor pentru a dezvolta căi de economie circulară și longevitate a resurselor. O tehnologie low-tech este cea care își atinge obiectivele utilizând cea mai puţin sofisticată și mai puţin costisitoare soluţie, fără a altera calitatea rezultatului final.
Obiectivul general al proiectului vizează dezvoltarea și testarea abordării de „frugalitate”, suficienţă în regenerarea urbană și cooperare în 8 orașe și regiuni europene. Partenerii proiectului vor aplica principiile frugalităţii în schemele de renovare a locuinţelor mai vechi și în eficienţa energetică a locuinţelor, prin low-tech și prin cooperare comunitară.
               În cadrul acestui proiect, Municipiul Bistriţa își va revizui Politica publică locală “Regenerarea centrului istoric al municipiului Bistriţa”, prin actualizarea măsurilor existente și prin adăugarea de noi măsuri, în special privind introducerea abordării „frugale”, a conceptului de suficienţă în domeniul regenerării urbane și dezvoltarea de modele de cooperare între cetăţeni, administraţia locală și factorii interesaţi. De asemenea, se va crea un grup local de lucru, din care vor face parte instituţii/organizaţii locale și factori interesaţi.
În acest sens, lansăm invitaţia de participare și implicare în cadrul grupului local de lucru al proiectului a factorilor interesaţi și a organizaţiilor care utilizează tehnici de economie circulară.
               Valoarea totală a proiectului pentru municipiul Bistriţa, în calitate de partener, este de 148.666 euro, din care: asistenţă financiară nerambursabilă FEDR – 118.932,80 euro (80%), cofinanţare naţională – 26.759,88 (18%) și contribuţie proprie – 2.973,32 euro (2%).
Durata de implementare a proiectului este de 4 ani, începând din martie 2023 până în mai 2027.
             Persoana de contact pentru informaţii suplimentare cu privire la proiect este doamna Iulia Popârţac – asistent manager de proiect, telefon 0263 223 923, int. 195, e-mail: iulia.popartac@primariabistrita.ro.
Project Website:
www.interregeurope.eu/feel