Acasă » ANUNŢURI » Începând cu data de 1.09.2024 se aplică tariful de reîncărcare la stațiile publice electrice, aflate în administrarea Consiliului local al municipiului Bistrița

Prin prezenta aducem la cunoștință publică faptul că, în conformitate cu prevederile Hotărârii de Consiliu Local nr. 124 din 25.07.2024,  privind aprobarea Regulamentului pentru aplicarea taxei speciale, utilizarea și exploatarea stațiilor electrice de încărcare a autovehiculelor electrice/hibrid începând cu data de 1.09.2024 reîncărcarea la stațiile publice electrice, aflate în administrarea Consiliului local al municipiului Bistrița se va face contra cost.

Tariful de reîncărcare la stațiile publice electrice, aflate în administrarea Consiliului local al municipiului Bistrița este de 1.50 lei/KWa, TVA inclus, respectiv tariful achitat de către municipiul Bistrița către furnizorul de energie electrică și serviciile de mentenanță.

Potrivit prevederilor Hotărârii Consiliului Local Bistrița nr. 124 din 25.07.2024 ocuparea stației de încărcare de către  un autovehicul care nu este electric sau plug-in hibrid sau de către un autovehicul care a finalizat procesul de încărcare de cel puțin 10 minute, constituie contravenție și se sancționează cu amendă cuprinsă între 250 și 500 lei.

Hotărârea Consiliului Local Bistrița nr. 124 din 25.07.2024 poate fi consultată aici: