Haideți să colectăm corect deșeurile. Este important pentru prezentul nostru și pentru viitorul copiilor noștri!

Dragi utilizatori ai serviciului de salubrizare,
VĂ MULȚUMIM pentru efortul dumneavoastră de până acum!

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Gestionarea Integrată a Deșeurilor Municipale din Județul Bistrița-Năsăud ne informează că din cele 2200 de tone deșeuri colectate din containerele semi-îngropate pentru fracțiile reciclabile au rezultat, în ultimele 6 luni:

60% deșeuri reziduale (deșeuri care au fost incorect depuse în aceste containere, care ulterior au ajuns la groapa de gunoi);

20% deșeuri reciclabile murdare (deșeuri care NU mai pot fi refolosite).

Doar 20% deșeuri care au putut fi RECICLATE (deșeuri care au fost repuse în economie).

Astfel, beneficiile finaciare obținute din valorificarea de până acum a acestor deșeuri reciclabile sunt doar de 3 lei/locuitor.
Vă reamintim faptul că modul în care colectăm deșeurile se reflectă în costurile pe care le suportăm pentru salubrizare.
Pentru a crește gradul de colectare selectivă rugăm utilizatorii să depună în:

PUBELA GALBENĂ – PLASTIC/METAL

DA:
– sticle de plastic (PET) golite de conținut și curățate;
– pungi și folii de plastic curate;
– doze de aluminiu;
– capace metalice;
– vase de plastic de mici dimensiuni;
– cutii metalice de conservă (golite și spălate);
– alte ambalaje alimentare de plastic, golite și spălate (sticle de lapte, iaurt, ulei alimentar).
Vă recomandăm să scoateți dopul și să presați. Astfel se economisește spațiu.

NU:
 produse combinate din metal și plastic;
 polistiren din construcții;
 cutii/bidoane cu resturi de vopsea;
 diluanți sau alte substanțe chimice periculoase;
 deșeuri medicale (de exemplu seringi folosite) etc.

CONTAINERUL CU CAPAC ALBASTRU – HÂRTIE/CARTON

DA:
reviste, ziare, maculatură, plicuri, cutii, fotografii, cartoane de ouă, cutii de pizza, carton de ambalaje (curate și uscate) etc.
Prin împăturire se economisește spațiu.

NU:
hârtie și carton ce conțin reziduuri de mâncare, șervețele și hârtie de bucătărie folosite, hârtie de ambalat lucioasă.

CONTAINERUL CU CAPAC VERDE – STICLĂ

Ambalajele din sticlă se clătesc înainte!

DA:
ambalaje din sticlă (fără capac), borcane (fără capac), damigene, ambalaje din sticlă de la produse cosmetice etc.

NU:
oglinzi, geamuri, produse din porțelan, ceramică, cristal/vase rezistente la căldură etc.

Pentru a veni în sprijinul cetățenilor, în perioada 26.10.2020 – 31.10.2020 se desfășoară Campania de colectare gratuită a deșeurilor voluminoase (mobilier, covoare, saltele, obiecte mari de folosință îndelungată) și a deșeurilor biodegradabile predominant vegetale.
Operatorul Supercom pune la dispoziția utilizatorilor autospeciale pentru preluarea în mod gratuit a acestor deșeuri, după programul care a fost anunțat deja.
Este la îndemâna noastră să colectăm corect toate tipurile de deșeuri.