Acasă » ANUNŢURI » 22 mai – Ziua internațională a biodiversității

22 mai – Ziua internațională a biodiversității

În fiecare an, în 22 mai este marcată Ziua internaţională a diversităţii biologice, cu scopul de a creşte gradul de înţelegere şi de conştientizare a problemelor legate de biodiversitate.

La 22 mai 1992 a fost adoptat, cu prilejul Conferinţei de la Nairobi, textul Convenţiei privind Diversitatea Biologică. Ziua internaţională a diversităţii biologice a fost stabilită prin Rezoluţia 55/201 din 20 decembrie 2000 a Adunării Generale a Naţiunilor Unite.

România a semnat Convenţia privind Diversitatea Biologică la 5 iunie 1992 şi a ratificat-o la 13 iulie 1994. Părţile semnatare ale Convenţiei, conştiente de valoarea ecologică, socială, economică, ştiinţifică şi culturală a diversităţii biologice, de importanţa pentru evoluţia şi conservarea sistemelor de susţinere a biosferei, au recunoscut că numeroase comunităţi locale depind de resursele biologice pe care se bazează modurile de viaţă tradiţionale.
Biodiversitatea rămâne răspunsul pentru multe provocări ale dezvoltării durabile. De la soluţii bazate pe natură la climă, probleme de sănătate, securitatea alimentară şi a apei, şi până la mijloace de trai durabile, biodiversitatea este fundaţia pe care putem reconstrui mai bine.

Strategia de Dezvoltare Locală a municipiului Bistriţa 2010-2030, face referire la importanta conservării biodiversității locale, iar proiectele de dezvoltare se bazează pe faptul că resursele de diversitate biologică sunt pilonii pe care construim orașul durabil. Orice inițiativă care promovează biodiversitatea și restaurarea ecosistemelor este sustinută de autoritatea locală, fapt pentru care, Primăria municipiului Bistrița susține proiectul Asociației Harta Verde România cu titlul „ Centrul de Cercetare și Educație pentru Natură – 2024”. În cadrul acestui proiect, in 22.05.2024, Asociația Harta Verde România marchează „Ziua Internațională a Biodiversității prin organizarea unui eveniment la care participă elevi ai clasei a III-a, de la Colegiul Național „Liviu Rebreanu” și elevi ai clasei a X-a, Protecția Mediului, de la Liceul cu Program Sportiv. Evenimentul se desfășoară intre orele 10,00-14,00 la Biblioteca Județeană „George Coșbuc” Bistrița-Năsăud.

Încurajăm protejarea și conservarea moștenirii culturale și naturale din întreag județul si din municipiul Bistrița, o valoare deosebită pentru toti cetățenii.